Štampa

Поштовани родитељи,

ИНСТИТУТ ЗА ЈАВНО ЗДРАВЉЕ СРБИЈЕ „Др МИЛАН ЈОВАНОВИЋ БАТУТ“ обавестио нас је о препорукама за поступање код појаве инфекције SARS-COV-2 вирусом код деце у предшколским установама, те вам исти у целости преносимо:

 

  Полазне претпоставке:

  1. Деца предшколског узраста не примењују мере личне заштите током боравка у вртићима, те ce сходно важећем Стручно - методолошком упутству сматрају блиским контактима друге деце из исте групе .
  2. Опште мере превенције (чишћење, дезинфекција, проветравање, организација рада група, тријажа деце при пријему) као и поступање код постављања сумње на инфекцију код детета које је тренутно у вртићу су обавеза руководства и запослених у вртићу .
  3. Родитељи су у обавези да дете доводе у вртић искључиво уколико дете нема симптоме и знаке акутне заразне болести ( било које ) и под условом да дете није у карантину у кућним условима као блиски контакт друге инфициране особе, односно особе / детета коме је потврђен COVID - 19 .
  4. Делта варијанта новог коронавируса -SARS-CoV-2 је апсолутно доминантна у циркулацији и у нашој земљи и има другачије епидемиолошке карактеристике у односу на раније присутне варијанте SARS-COV-2 вируса . Просечна инкубација код изложених особа је краћа и износи око 4 дана, количина вируса у телу је виша него код ранијих варијанти ( и преко 1000 пута ), што делта варијанту чини више од два пута заразнијом .
  5. Законом о заштити становништва од заразних болести ( члан 31 и 31а ) регулише се питање карантина :

"Доктор медицине специјалиста епидемиологије надлежног завода, односно института за јавно здравље или друге надлежне здравствене установе одређује која лица из става 1. овог члана подлежу мери карантина у кућним условима. Доктор медицине специјалиста епидемиологије писмено обавештава санитарног инспектора о лицима којима је потребно одредити меру карантина у кућним условима, ради доношења одговарајућег решења. Лицу којем се одређује мера карантина у кућним условима доктор медицине специјалиста епидемиологије из става 3. овог члана даје обавештење о трајању карантина у кућним условима, начину понашања и другим чињеницама од значаја за спровођење те мере. Дужина трајања карантина у кућним условима одређује се у времену трајања максималне инкубације одређене заразне болести, почев од момента последње изложености извору инфекције. Запосленим лицима којима је одређена мера карантина у кућним условима, за време проведено у карантину у кућним условима припада одговарајућа накнада зараде, односно плате, у складу са законом, а решење санитарног инспектора о одређивању мере карантина истовремено представља и потврду о спречености за рад док та мера траје. Ако се мера карантина у кућним условима одређује детету које није навршило 14 . годину живота или лицу које није у стању да се само стара о себи и о заштити својих права и интереса, решење се издаје родитељу, односно старатељу .

Родитељу, односно старатељу детета предшколског узраста или лица које не сме да буде остављено без надзора по закону, решење санитарног инспектора из става 9. овог члана истовремено представља и потврду о спречености за рад док траје мера карантина у кућним условима одређена тим решењем."

Поступање у случају појаве потврђеног случаја COVID-19 код детета у предшколској установи :

Након појаве случаја инфекције узроковане вирусом SARS-CoV-2 код детета у вртићу, свој деци из исте групе која су била присутна у групи два дана пре и на дан појаве инфекције код тог детета се одређује мера карантина у кућним условима, и то давањем обавештења надлежним особама у вртићу од стране епидемиолога територијално надлежног института/завода за јавно здравље. Након тога, епидемиолог обавештава надлежног санитарног инспектора који издаје решење о стављању у карантин у кућним условима једном родитељу/старатељу за свако појединачно дете. Решење истовремено представља и потврду о спречености за рад у складу са законом.

Карантин у кућним условима траје 14 дана од датума последње изложености потврђеном случају COVID-19 и не може се скратити лабораторијским прегледом, односно поседовањем негативног PCR теста или антигенског теста на присуство вируса SARS-COV-2, имајући у виду карактеристике делта варијанте вируса. Могућност скраћења периода карантина захтева примену строгих мера личне заштите (ношење маске и одржавање физичке дистанце од минумум 2 метра у односу на све друге) у периоду до истека 14 дана, што је у случају предшколске деце неприменљиво. Карантин се не одређује детету само уколико је дете преболело COVID-19 у периоду краћем од три месеца (од позитивног налаза PCR или антигенског теста, уколико се ради о асимптоматском случају, односно од датума прекида изолације код деце која су имала симптоматску потврђену инфекцију SARS- COV-2 вирусом). Присуство, односно ниво IgG антитела на SARS- COV-2 вирус се не може узети као критеријум прележане болести ради ослобађања од мере карантина, имајући у виду да није дефинисан заштитни титар антитела на основу ког би се могло сматрати да се дете неће инфицирати и оболети у контакту са вирусом .

За дефинисање блиског контакта треба узети у обзир не само време, већ и природу контакта. Нпр. уколико деца бораве у просторији седећи за столом (нпр.дежурна соба у којој деца из различитих група чекају долазак родитеља да их одводе), а просторија је добро проветрена, и васпитач који је присутан у просторији може да потврди такву природу контакта, могу се правити изузеци. Такве ситуације мора да процени територијално надлежни епидемиолог на основу епидемиолошког испитивања .

,,Контактима контаката" се не одређује мера карантина (нпр. браћа и сестре, односно други чланови домаћинства детета коме је одређена мера карантина). Након истека трајања карантина у кућним условима, здрава деца се враћају у вртић. Особље вртића (васпитач или сестра на превентиви) треба да узме податке од родитеља о здравственом стању детета, да уради инспекцију (да ли дете има видљиве знаке и симптоме акутне болести) у складу са интерним процедурама којима се уређује тријажа. Мерење температуре бесконтактним термометром се саветује, али није обавезно."